Wycinka drzew

Uczennice klasy 7 c w ramach działań w programie Ekologiczna Szkoła udokumentowały wycinkę, która miała miejsce przy ul. Leśniczówka w Łazach oraz w miejscowości Kuźnica Masłońska. Oto ich fotorelacja i kilka istotnych informacji na temat wycinki drzew.

Dlaczego wycina się drzewa?

- Aby uzyskać dorodne, zdrowe drzewa i dobre jakościowo drewno, należy nieustannie wycinać drzewa. Przerzedzanie lasu przez leśników nie jest losowe. Każde drzewo jest dokładnie oglądane. Te chore, porażone przez grzyby, zasiedlone przez owady, krzywe są eliminowane.

- Wycina się stare drzewa (oczywiście, nie wszystkie!), by odsłonić młodsze. Gdyby tego nie robiono, młode drzewka by uschły.

- Przerzedza się też lasy, by te najmocniejsze, najdorodniejsze i najzdrowsze drzewa miały szansę przetrwać jak najdłużej

Co pozyskujemy z drzew?

Drewno jest jednym z najstarszych materiałów używanych przez człowieka. W dawnych czasach budowano z niego domy, mosty, narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Dzisiaj drewno wykorzystuje się aż na kilkadziesiąt tysięcy różnych sposobów. Co ciekawe, Polska należy do największych jego producentów na świecie.

Na co chorują drzewa?

Choroby drzew leśnych zagrażają drzewostanom i szkółkom w ciągu całego cyklu leśnej produkcji roślinnej. Powodują nie tylko straty, ale też zakłócają działanie pewnych elementów ekosystemów leśnych. Trzeba, więc poznawać te choroby, aby móc chronić lasy, a także związane z nimi cele gospodarcze. Choroby mogą być spowodowane przez grzyby, bakterie i wirusy, czasami przez niedobory makro- i mikroelementów lub niekorzystne warunki uprawy.

K. Rudy, M. Furgał kl. 7 c