Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

SP 1 Łazy

Rozwijamy umysły młodych ludzi

Mapa

strony

Aktualności

Zajęcia terenowe z leśniczym

Zajęcia terenowe z leśniczym

Uczniowie należący do grupy projektowej „Ekologiczna szkoła ”spotkali się 19 maja 2022r. z miejscowym leśniczym- panem Piotrem Szydło. Leśniczy przybliżył uczniom na czym polega jego praca oraz opowiedział o roślinach  i zwierzętach leśnych. Uczniowie rozpoznawali gatunki drzew i krzewów, mogli sprawdzić swoją wiedzę w praktyce. Słuchali odgłosów ptaków i starali się  je rozpoznać.

Leśniczy omówił i pokazał uczniom  jak prawidłowo sadzić drzewa. Zwrócił uwagę, że od warunków klimatycznych i glebowych zależy dobór sadzonek drzew. Uczniowie zobaczyli także tzw. młodnik, miejsce w którym rosną młode drzewa.
 

Uczniowie mieli też możliwość zadania leśniczemu wielu nurtujących ich pytań:

Dlaczego została przeprowadzona wycinka drzew?

Drzewa w naszym regionie zostały zasadzone przed II wojną światową (wcześniej tereny naszej gminy nie były zalesione za sprawą kopalni węgla, która działała tu w okresie międzywojennym). Osiągnęły one wiek rębny czyli wiek, w którym drewno pozyskane z tych drzew jest najcenniejsze. Na obszarze objętym wycinką rosły głównie brzozy i olchy. W miejsce wyciętych drzew zasadzono już nowe. Są wśród nich dęby, olchy i lipy. Na wybrany gatunek drzew wpływ ma wiele czynników, a jednym z nich jest podmokły teren.

Dlaczego zdecydował się pan zostać leśniczym?

Na moje decyzje wpływ miały przede wszystkim tradycje rodzinne. Mój dziadek prowadził tartak, a kuzyn uczęszczał do technikum leśniczego. W wieku 10 lat podjąłem decyzję, że także będę w przyszłości chodził do tej samej szkoły i zostanę leśniczym.

Czy technikum leśne wystarczy by zostać leśniczym?

W obecnych czasach trudno jest zostać leśniczym. Do pracy w tym zawodzie co roku przyjmuje się jedynie od 100 do 200 osób. Koniecznie jest zatem ukończenie studiów.

Jak wygląda praca leśniczego?

Praca leśniczego jest specyficzna - nie ma wyznaczonych godzin pracy. Najważniejszym obowiązkiem w tej pracy jest zajmowanie się szeroko pojętą hodowlą drzew i lasu. Do zadań leśniczego należy także sporządzanie wszelkiej dokumentacji. Czasem zdarza się, że leśniczy ratuje też zwierzęta. Leśniczy zakłada także budki lęgowe dla ptaków – na naszym terenie około 250 co roku.

Co z dokarmianiem zwierząt?

Przede wszystkim dokarmianie, a nie karmienie. Dokarmia się głównie ptaki, choć zimą także większe zwierzęta: sarny, dziki.

Jaki teren obejmuje nasze leśnictwo?

Nasze leśnictwo- Siewierz obejmuje około 1250 hektarów lasów, bagien i łąk.
 

Gdzie znajdują się najbliższe szkółki sadzonek drzew?
 

W naszym nadleśnictwie Siewierz nie działa obecnie żadna taka szkółka. Jest to spowodowane wysokimi kosztami utrzymania. Sadzonki drzew sprowadzane są z innych nadleśnictw. Najbliższe szkółki działają w: Koniecpolu, Złotym Potoku i Chrzanowie.
 

Jak sprawdza się wiek drzewa?

W tym celu wykorzystuje się urządzenie o nazwie: Świder Presslera. Wbija się go w drzewo i wyciąga próbkę o centymetrowej średnicy, z widoczna liczba słojów, na podstawie której można określić wiek danego drzewa. Nie ma to większego wpływu na życie drzewa. Można policzyć wiek ściętego drzewa na podstawie ilości słojów. Jak wiadomo, co jeden rok przyrasta jeden słój. Pamiętajmy jednak, że osobniki tego samego gatunku, w tym samym wieku mogą osiągnąć różne parametry, a to zależy od ich kondycji zdrowotnej, siedliska i otoczenia.Wiek drzewa można określić też na podstawie dokumentacji w komputerze.

 

Bardzo dziękujemy Panu za spotkanie i ciekawe informacje.

Wiktor Golicz (tekst )

Wiktoria Wlazło ( fotorelacja )

26

MAJ

2022

43

razy

czytano

9/230

sp1lazy.jur.pl

Zdjęcie:
Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa
Nr 1 w Łazach

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Wstrzymaj

Uruchom

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.