Warsztaty ekologiczne w Smoleniu

6 października 2021r. uczniowie kl.4b, 5a i 5b SP nr 1 w Łazach uczestniczyli w warsztatach ekologicznych prowadzonych przez Ośrodek Edukacyjno-Naukowy ZPKWŚ w Smoleniu.

Ośrodek położony jest w malowniczym otoczeniu, w dolinie Wodącej na terenie wchodzącym w skład Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

Uczniowie obejrzeli ekspozycję historyczno-przyrodniczą i wysłuchali pogadanki. Wykonali liczne pamiątkowe zdjęcia.

Pod opieką przewodnika odbyły się zajęcia terenowe na ścieżce przyrodniczo–dydaktycznej zlokalizowanej na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Uczestnicy warsztatów mieli bezpośredni kontakt z rzadkimi chronionymi roślinami w miejscu ich naturalnego występowania. Ciekawa była leśna wędrówka w sąsiedztwie licznych ostańców i jaskiń - charakterystycznych elementów jurajskiego krajobrazu.

Był też czas na odpoczynek, wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.

Upamiętnieniem pobytu w Ośrodku w Smoleniu było wspólne posadzenie sadzonek drzew. Może wrócimy za kilka lat i zobaczymy jak urosły.

Zajęcia terenowe są dla uczniów oderwaniem od ławki szkolnej, w ciekawy i przyjemny  sposób wprowadzają  ich w świat przyrody i ekologii. Stanowią doskonałe połączenie edukacji z aktywnym wypoczynkiem i turystyką.

Dorota Domińczyk