Ostatnio w bibliotece:

Apel do rodziców

Drodzy Rodzice!

Każdy z nas pragnie dla swojego dziecka dobrego dzieciństwa i szczęśliwej przyszłości. Ale czy wiemy, jak to osiągnąć? Jak sprawić, aby dziecko wyrosło na człowieka zdrowego emocjonalnie, samodzielnego i mądrego, otwartego na ludzi, dobrze radzącego sobie we współczesnym świecie, umiejącego wykorzystywać swoje predyspozycje i uzdolnienia?

Wiele zależy od nas rodziców.

Rodzice którym zależy na dobrym wychowaniu dziecka, wiedzą, że nie da się tego zrobić, nie poświęcając mu osobiście czasu, nie tłumacząc, nie czytając. Dziecko bowiem uczy się życia, obserwując swoich najbliższych w codziennych sytuacjach i wspólnych zajęciach. To ich styl życia, ich język i ich wartości przejmuje.

Można wiele zrobić, codziennie czytając dziecku. Każde dziecko bez względu na wiek powinno mieć codzienny kontakt z książką, a obok każdego dziecka powinien być dorosły, który poczyta mu w ciągu dnia lub przed snem.

OTO NAJWAŻNIEJSZE ZALETY CZYTANIA WPŁYWAJĄCE NA ROZWÓJ OSOBOWOŚCI DZIECKA:

* Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu.

*Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych. Wzory zachowań bohaterów bajkowych są przyjmowane przez najmłodszych. Często możemy zaobserwować, że maluch odtwarza zachowanie ulubionej postaci bajkowej. Utożsamia się z postacią głównego bohatera , razem z nim przeżywa radość,strach, smutek czy ból, nawiązuje przyjaźnie, stawia czoła wrogom, odpoczywa, bawi się. Dzieci szybko uczą się poprzez przykład- naśladując. Uczą się zachowań społecznie akceptowanych oraz tych, które które są potępiane.

*Czytanie stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć. Książki ubogacają słownik dziecka, poszerzając wiedzę o świecie i pomagają odnosić sukcesy w przedszkolu i szkole.

*Czytanie kształtuje wrażliwość moralną dziecka. Dzieci, którym rodzice regularnie czytają szybciej się rozwijają, łatwiej przyswajają wiedzę o świecie i ludziach, a także czują się bezpieczne i kochane.

*Książki kształtują pozytywny obraz siebie. Dziecko czytając wraz z rodzicem może pochwalić się swoją wiedzą. Książka zaspokaja potrzebę informacji i wzbogaca zasób wiadomości, zaś ilustracje w książkach ułatwiają tworzenie wyobrażeń o miejscach odległych i niedostępnych w codziennym życiu.

*Czytanie odpowiada również za budowanie szczególnego rodzaju więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami a dziećmi. Wspólne czytanie jest szczególną formą spędzania czasu z dzieckiem. Dzięki czytaniu cała rodzina może wspólnie spędzać czas, a przeczytane treści mogą stanowić pretekst do wspólnych rozmów.

*Wspólne głośne czytanie z dzieckiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania. Literatura daje wsparcie w zmaganiu z różnymi życiowymi problemami.

DLATEGO CZYTAJMY DZIECIOM 20 MINUT DZIENNIE. CODZIENNIE!

LUT