„Mali matematycy. Ile papieru jest w rolce?”

Uczniowie klasy 2 b zrealizowali ostatni temat z ogólnopolskiego projektu Uniwersytetu Dzieci w Klasie „Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?”. Tym razem szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: Ile papieru kryje się w rolce? Próbowaliśmy to zmierzyć na różne sposoby kartkami papieru, własnymi stopami. Zabiegi mierzenia takimi sposobami bez użycia precyzyjnych miarek miały na celu ukazanie jak ważny jest zunifikowany system miar. Uczniowie przekonali się, że dopóki ten nie został wymyślony pomiary były nieprecyzyjne, a wręcz niedokładne. Przy okazji uczniowie poznali dawne jednostki miar takie jak: tuzin, kopa, kwaterka, miarka i dowiedzieli się dlaczego stopa faraona w starożytności była taka ważna. Lekcja przyniosła wszystkim wiele satysfakcji, nie zabrakło również humoru, który towarzyszył nam przy zadaniu „Milczący szereg”, gdzie uczniowie ustawiali się bez słów według kryteriów podanych przez nauczyciela. Teraz już mamy pełne przekonanie, że gdyby zginęły wszystkie współczesny miarki, zapanowałby spory bałagan nawet przy najprostszych zakupach.

Monika Omielska

CZE