Ekologiczna szkoła – projekt młodzieżowy

W roku szkolnym 2021/2022 nauczyciele Dorota Domińczyk i Anna Gręda wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 im. S. Konarskiego zaangażowali się w realizację jednego z ogólnopolskich programów edukacyjnego z Centrum Edukacji Obywatelskiej –„Ekologiczna Szkoła”. Celami programu „Ekologiczna szkoła” jest dostarczanie wiedzy na temat środowiska i aktualnych wyzwań środowiskowych, lokalnych i globalnych, wzmacnianie kompetencji uczniów i uczennic, wspieranie nauczycieli w rozwoju umiejętności i dostarczanie inspiracji do prowadzenia ciekawych zajęć. W I semestrze nauczyciele brali udział w serii spotkań, które ukazywały, w jaki sposób i jakie korzyści daje realizacja projektu młodzieżowego oraz przeprowadzali lekcje inspirowane poruszanymi zagadnieniami ekologicznymi. W kwietniu Dorota Domińczyk oraz Edyta Jaguścik brały udział w ogólnopolskiej konferencji w Warszawie "Globalna i ekologiczna szkoła. Razem zmieniamy świat”, gdzie pogłębiły wiedzę i rozwijały umiejętności dotyczące projektów młodzieżowych i procesu projektowego, przećwiczyły stosowanie metod i narzędzi wzmacniania kompetencji młodzieży i przygotowania jej do aktywnej obecności we współczesnym świecie oraz wymieniły refleksje i doświadczenia z innymi zaangażowanymi w zagadnienia globalne i ekologiczne nauczycielami, mentorami, ekspertami oraz pracownikami CEO. W II semestrze należało utworzyć grupę zaangażowanej młodzieży w celu realizacji młodzieżowego projektu ekologicznego. Nasi uczniowie realizowali zadania związane z tematem „Nadmierna eksploatacja zasobów leśnych i ich ochrona”. Uczniowie podzieleni na grupy projektowe przeprowadzili cykl spotkań edukacyjnych w klasach młodszych, który obejmował temat bioróżnorodności leśnej oraz znaczenia lasów dla człowieka i środowiska. W tematyce związanej z nadmierną eksploatacją uczniowie wykonali fotorelację z obszarów, gdzie dokonano wycinki oraz przeprowadzono wywiad z pracownikiem Urzędu Miejskiego z wydziału Ochrony Środowiska nt. prawnych aspektów wycinki drzewostanów oraz działań ekologicznych realizowanych w naszej gminie. Uczniowie biorący udział w projekcie uczestniczyli w terenowym spotkaniu z leśniczym, na którym dowiedzieli się, na czym polega jego praca, jak również poszerzyli swoją wiedzę związaną z przeprowadzaniem wycinek oraz ugruntowali znajomość różnych gatunków drzew. Więcej informacji dotyczących realizacji poszczególnych zadań można przeczytać i obejrzeć na oficjalnej stronie szkoły, jak również na facebooku. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i pokazali, że nie jest im obojętny los naszej planety, dlatego aby zaszły zmiany na lepsze należy rozpocząć od działań ekologicznych obejmujących środowisko i społeczność lokalną.

Anna Gręda

CZE