Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

SP 1 Łazy

Rozwijamy umysły młodych ludzi

Mapa

strony

Aktualności

Działania ekologiczne w Gminie Łazy

Działania ekologiczne w Gminie Łazy

WYWIAD uczennic z Joanną Popczyk- kierownikiem wydziału Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Łazach.

Grupa projektowa „Ekologiczna Szkoła’’ w dniu 12 maja 2022 roku odwiedziła magistrat w Łazach i przeprowadziła wywiad z Panią Joanną Popczyk.

Jakie projekty i akcje ekologiczne są realizowane w gminie Łazy?

Odp: W gminie Łazy realizujemy mnóstwo projektów, w tym między innymi: sadzenie drzew. To akcja prowadzona  we współpracy z Uniwersytetem III Wieku. Oprócz wymiaru ekologicznego, ma też wymiar społeczny, ponieważ łączy pokolenia. W akcji sadzenia drzew oprócz seniorów, udział biorą też najmłodsi mieszkańcy gminy.

Realizujemy także projekty związane z segregacją odpadów. To bardzo ważna działalność naszego wydziału. Zajmujemy się również edukacją organizując akcje ekologiczne dla dzieci i osób dorosłych. Poza tym w przebudowie jest  Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Inwestycja ta jest niezbędna, by ułatwić mieszkańcom dostęp do wysypiska gdzie można składować te odpady, których nie wolno wyrzucać do przydomowych koszy  na śmieci. Chodzi tu m.in. o materiały budowlane czy sprzęt elektroniczny.

Gmina Łazy realizuje też program „Czyste powietrze”- to program dla mieszkańców domów jednorodzinnych. W ramach akcji  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, mieszkańcy naszej gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie na  termomodernizacje budynków, wymianę pieców centralnego ogrzewania czy wymianę stolarki okiennej. Program „Czyste powietrze” cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Dzięki czemu z roku na rok poprawia się jakość powietrza w naszej gminie.

Gmina Łazy posiada też czujnik powietrza. Dzięki jego instalacji każdy może sprawdzić jakość powietrza- wchodząc na odpowiednią stronę internetową . Zakupiono również przenośny czujnik czystości powietrza  służący do działań ekologicznych.

 

Jak jeszcze dba się w gminie o ekologię?

 

Odp: Mogłabym wymieniać sporo, ale to bardzo trudne zagadnienie i często niezrozumiałe dla przeciętnego człowieka. Ale co ważne, dzięki tym działaniom widać tzw. efekt ekologiczny. Gmina posiada np. własną oczyszczalnie ścieków. To bardzo nowoczesny obiekt. Działa również wspomniany PSZOK czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.  I tak jak mówiłam wcześniej- mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie do działań proekologicznych.

Czy mieszkańcy naszej gminy segregują śmieci?

Odp: Oczywiście,  jest taki obowiązek. Gdy pracownicy firmy Alba odbierają śmieci sprawdzają, czy są one posegregowane do odpowiednich worków. Śmieci dzielimy na frakcje takie jak:

- metale i tworzywa sztuczne, żółty kolor worka,
- papier, niebieski kolor worka,
- szkło, zielony kolor worka ,
- odpady biodegradowalne, brązowy kolor worka,
- odpady zmieszane, czarny kolor worka.

Gmina Łazy- to gmina zielona, która posiada obszary leśne. Czy gmina decyduje o wycince drzew i o tym, które mają zniknąć z krajobrazu?

Odp: Zacznijmy od tego, że na ternie gminy mamy zarówno lasy państwowe, jak i lasy prywatne.  Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku gmina nie wydaje decyzji o wycince drzew. Nie ma do tego prawa.

Czy w takim razie, osoba która na swojej posesji chce wyciąć drzewo- może to zrobić na własną rękę?

Odp: W tej sytuacji wygląda to zupełnie inaczej niż w przypadku lasów państwowych czy też prywatnych. O wycinaniu drzew na prywatnych posesjach decyduje gmina. Wynika to z ustanowionych przepisów prawa. Osoba, która chce wyciąć drzewo na swoim podwórku- zanim to zrobi, musi zwrócić się do gminy o wydanie specjalnej zgody. Ta prośba musi być złożona w formie wniosku. Podać w nim należy m.in. gatunek drzewa, powód dla którego chcemy drzewo wyciąć i jego wymiary. Chodzi o obwód pnia, który zmierzyć trzeba w dwóch miejscach. Następnie powołujemy specjalną komisję, które jedzie na miejsce i robi tzw. oględziny drzewa. Wtedy sprawdza się czy wniosek jest zasadny. Jeśli tak- to właściciele otrzymuje zgodę na wycinkę drzewa, jeśli nie ma podstaw do usunięcia drzewa- drzewa wyciąć właścicielowi nie wolno.

A są drzewa, które wyciąć można bez pozwolenia?

Odp: Oczywiście, że są. To wszystkie drzewa owocowe. Jeśli właściciel uzna, że nie chce mieć już na swoim podwórku np. jabłoni czy wiśni- takie drzewo może samodzielnie wyciąć, bez żadnej zgody urzędu. Są też wyjątki w przypadku drzew innego gatunku, np. w przypadku topoli czy brzozy. Drzewa te można wyciąć bez zgody urzędu, pod warunkiem, że spełniają pewne wymogi, odnośnie wymiaru pnia. Brzozę lub topolę wyciąć można samodzielnie wtedy, gdy obwód na dole pnia nie przekracza 80 cm. Jeśli pień mierzy 81 cm i więcej- zgoda na wycięcie jest wymagana.

Czy gmina wycinając drzewa przy drogach musi mieć zezwolenie?

Odp: Oczywiście gmina musi posiadać zezwolenie, które uzyskuje ze Starostwa Powiatowego jeśli droga należy do gminy. Zanim starostwo wyda zezwolenie to taki projekt decyzji jest wysyłany do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o uzgodnienie decyzji zezwolenia.

Czy dużo jest wycinanych drzew w ciągu roku na terenie naszej gminy?

Odp: W zakresie ustawy Ochrona przyrody rozpatrzono  161 zgłoszeń i wniosków dotyczących zamiaru wycięcia drzew, złomów i wywrotów. Gmina Łazy złożyła 16 wniosków na wycięcie drzew lub krzewów. Zgłoszono do wycięcia 1149 szt. drzew , w tym zgłoszenia od osób prywatnych – 843 szt.

Wydział, którym Pani kieruje zajmuje się niezwykle ciekawymi zagadnieniami. Mogłybyśmy tutaj spędzić wiele godzin i rozmawiać na wiele ciekawych ekologicznych tematów- musimy jednak wracać do szkoły. Na pewno jeszcze Panią tutaj odwiedzimy – z czystej ciekawości, którą Pani w nas rozbudziła. Dziękujemy za rozmowę i do zobaczenia.

Odp: Ja również dziękuję i zapraszam w nasze skromne progi. Pamiętajcie, że urząd jest instytucją dla ludzi i  dla każdego drzwi naszego urzędu są otwarte. Powodzenia w dalszej realizacji projektu „Ekologiczna szkoła”.

Maja Lipś uczennica klasy VI a

18

MAJ

2022

29

razy

czytano

12/230

sp1lazy.jur.pl

Zdjęcie:
Logo serwisu.

Szkoła Podstawowa
Nr 1 w Łazach

Zdjęcie:
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Wstrzymaj

Uruchom

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.