Mali Detektywi

Uczniowie klasy I b na zajęciach podsumowujących projekt „ Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat?” starali się dowiedzieć czym jest koncentracja uwagi, co może mieć na nią wpływ oraz  jak można ją zwiększać i ćwiczyć.

Realizację tematu „Jak koncentracja pomaga detektywom w pracy?” zaczęliśmy od obejrzenia filmu z  miniwykładem,  prezentującego jak nasze otoczenie wpływa na koncentrację uwagi. Podczas filmu zostały przedstawione pewne sytuacje oraz wskazówki, jak można zwiększyć poziomu skupienia poprzez proste czynności i systematyczne ćwiczenia.

Dowiedzieliśmy się, że koncentracja to skupienie uwagi na określonej czynności czy zajęciu. Starając się tego doświadczyć zrealizowaliśmy kilka zadań wymagających, spostrzegawczości, skupienia uwagi, uważnej obserwacji, selektywnego wybieranie bodźców z otoczenia, konsekwencji  i ciekawości. Zadania miały formę zabawową. Bawiliśmy się w zabawę orientacyjno-porządkową  „Sałatka, w  „Złodzieja i detektywa”, realizowaliśmy zadanie z  wykorzystaniem kodowania „Szachownica”, polegające na  doprowadzeniu kolegi do określonego celu na planszy. Na zakończenie pracowaliśmy w grupach starając się odkryć „co zmieniło się w biurze detektywa”.  Wszystkie te zadania doprowadziły nas do wniosku, że trzeba się skupiać na jednej czynności, być czujnym i spostrzegawczym i w razie potrzeby notować poznane fakty, ponieważ takie działanie gwarantuje sukces i powodzenie w realizacji zadania.

Na zakończenie projektu wszyscy uczniowie dostali pamiątkowe dyplomy ????

Monika Omielska