Ekologiczna szkoła

Uczniowie klas 5-8 wraz z nauczycielami Dorotą Domińczyk i Anną Grędą w II semestrze realizują projekt młodzieżowy pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej „Ekologiczna szkoła”. Celami programu jest:

-wyjaśnienie zależności pomiędzy środowiskiem, gospodarką, społeczeństwem i kulturą

-ukazanie znaczenia środowiska naturalnego i złożoności ekosystemu, w którym człowiek stanowi równoważną część

-wyjaśnianie zjawisk przyrodniczych na przykładzie rzeczywistych procesów i obiektów, na zajęciach w terenie

-zachęcanie do działania, pokazywanie wartości działań indywidualnych i współpracy na rzecz środowiska naturalnego

-rozwój wiedzy, umiejętności i postawy oraz kompetencje kluczowych młodzieży

-budowanie szkoły świadomej środowiskowo, otwartej, solidarnej i odpowiedzialnej społecznie

Realizacja zadania związanego z tematem „Bioróżnorodność leśna” i relacja jednej z uczestniczek projektu.

Przez ostatnie tygodnie uczniowie klas 5-8 z grupy projektowej w Szkole Podstawowej nr 1 w Łazach przeprowadzili lekcje pokazowe z ekologii dla swoich młodszych kolegów i koleżanek z klas 1 -3. Lekcje dotyczyły rodzajów drzew w Polsce oraz mieszkańców lasów. Przygotowane materiały bardzo podobały się uczniom klas młodszych a jednocześnie uczniowie, którzy wcielili się w rolę nauczycieli, poszerzyli swoją wiedzę na tematy związane z ekologią. Zainteresowanie warsztatami przerosło nasze oczekiwania, dlatego w przyszłym roku zamierzamy kontynuować projekt w podobnej formie.

Lena Kędzierska kl.5b