Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?

W ramach kolejnej lekcji z projektu „Mali detektywi.  Jakie tajemnice kryje świat?” uczniowie klasy I b zastanawiali się czym jest logiczne myślenie i jak je można trenować? Okazał się, że logiczne myślenie można trenować na wiele sposobów.  Dowiedzieliśmy się , że wspaniałym narzędziem do treningu może być układanie kostki Rubika, gra w szachy,  warcaby i wiele innych.  Przykładowo, konstruktor kostki Ernest Rubik potrzebował, aż miesiąca czasu, aby ułożyć zaprojektowaną przez siebie kostkę. Obecnie mistrzowie układania kostki robią to nawet w niespełna 6 sekund. Jest to możliwe ponieważ wiemy, że umiejętność tą można trenować  i doskonalić zapamiętując pewne sekwencje, układy i ruchy.

Trening pierwszoklasistów w zakresie logicznego myślenia, skupił się na rozwiązywaniu różnych zagadek i łamigłówek, również takich, których autorem był słynny detektyw Sherlock Holmes. Początkowo zadania wydawały się trudne, ale z pomocą nauczyciela, dzięki porządkowaniu faktów i eliminowaniu nieudanych rozwiązań udawało się dojść do celu. Ćwiczenia wykonane podczas lekcji pokazały, że warto wysilić umysł, bo dojście do rozwiązania łamigłówki daje wiele radości i satysfakcji.

Monika Omielska