Kody QR na lekcji geografii

Ostatnie lekcje geografii uczniom klas 6 upływały na grze terenowej, która wykorzystywała kody QR. Kod QR (z ang. Quick Response) jest to kwadratowy odpowiednik kodu kreskowego, jednak ma od niego zdecydowanie więcej zastosowań. Używany jest głównie do oznaczania produktów, akcji reklamowych, wizytówek itp. Można też w nim zapisać dowolny tekst. Uczniowie zostali podzieleni na kilkuosobowe zespoły, a sama gra była podzielona na kilka etapów. Pierwszy, to zorientowanie otrzymanej mapy i odnalezienie oznaczonych na niej punktów. W drugim etapie uczniowie za pomocą swoich telefonów ze specjalną aplikacją skanowali znalezione kody QR, które przenosiły ich do poszczególnych zadań. Po prawidłowym wykonaniu zadania otrzymywali fragment hasła. Ostatni etap gry to ułożenie uzyskanych fragmentów w całość. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii uczniowie mogli spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu, integrując się w wspólnej zabawie oraz dodatkowo powtarzając materiał omawiany w ciągu całego roku szkolnego na lekcjach geografii. Gra wzbudziła w uczniach zaciekawienie nową formą przebiegu lekcji oraz nutę rywalizacji pomiędzy zespołami.

Anna Gręda

CZE