„Życzliwsi są szczęśliwsi”

Bez wątpienia życzliwość pomaga otwierać serca zarówno tym, którzy ją okazują, jak i tym, którzy jej doświadczają. Życzliwość to jednak coś więcej niż bycie miłym, to okazywana spontanicznie i dobrowolnie serdeczność i uprzejmość, to także gotowość niesienia pomocy i dbania o potrzeby innych.  Tajniki życzliwości zgłębiali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łazach, którzy w dniach od 19 do 23 kwietnia uczestniczyli w tygodniu życzliwości przebiegającym pod hasłem „Życzliwsi są szczęśliwsi”. Pięć dni i pięć różnych zadań, które przybliżyły znaczenie życzliwości i zachęciły do jej okazywania. Zadania były zróżnicowane i dostosowane do możliwości uczniów. Pierwszy dzień był dniem przybliżającym pojęcie życzliwości - młodsi uczniowie oglądali film wyjaśniający czym jest życzliwość, a starsi mieli ten temat zaprezentować na plakatach. Drugiego dnia klasy młodsze wykonywały rysunki ukazujące życzliwe zachowania w szkole, a uczniowie starszych klas pisali pozdrowienia do dowolnie wybranych osób ze szkoły. Trzeci dzień był dniem tworzenia klasowych kodeksów życzliwego zachowania w szkole. Czwartego dnia świętowaliśmy dzień uśmiechu. W tym dniu towarzyszył nam również żółty kolor kojarzący się z radością i uśmiechem. Ostatniego dnia szukaliśmy powodów dla których warto być życzliwym. 12 klas, które wykonały wszystkie zadania, otrzymały tytuł życzliwej klasy. Na stronie szkoły można zobaczyć efekt naszej pięciodniowej zabawy i film, który stanowi jej podsumowanie. Pamiętajmy, warto być życzliwym.

Małgorzata Gibas